Dzielnica Gdyni - Orłowo posiada wyjątkowo dużo atrakcji turystycznych, szczególnie naturalnych. Poniżej prezentujemy najważniejsze atrakcje Orłowa, które należy zobaczyć.Klif Orłowski - Rezerwat Kępa Redłowska
Jest to stromy, charakterystyczny brzeg morski znajdujący się na granicy dzielnic Orłowa z Redłowem. Klif należy do Rezerwatu Kępy Redłowskiej i stopniowo aczkolwiek nieregularnie oddaje swoją część morzu. W latach 1964-1971 było to ok. 1 m na rok, obecnie to tylko kilkanaście cm rocznie. Jest to zjawisko unikalne w skali Polski. Rozciąga się on na długości 650 m. Zbocza klifu pokryte są przez różnorodną i niezwykle rzadką roślinność – w tym także gatunkami chronionymi.
Układ warstwowy klifu pokazuje specjalistom: geologom, paleobotanikom, jak kształtowała się powierzchnia terenów Zatoki Gdańskiej przez ostatnie 23 miliony lat. Najniższa warstwa – mioceńska zawiera kilkudziesięciocentymetrowe pokłady węgla brunatnego. Panował wtedy klimat ciepły i wilgotny, co sprzyjało wegetacji i bujnemu rozwojowi roślinności leśnej i bagiennej a zatem powstawaniu torfowisk, z których potem tworzył się węgiel brunatny. Następne warstwy są śladem czterech następujących po sobie zlodowaceń; cofających się i wracających na przestrzeni od 900 tys. do 10 tys. lat. Zawierają materiał typowy dla lodowcowej moreny dennej i czołowej: piaski, żwiry, głazy. Gliny ilaste – szare lub ciemnoszare to dowód procesów zachodzących przed 50 tys. laty. Najmłodszą lodowcową warstwę można poznać po żółto-brązowej barwie, tworzą ją ziarnka mułku i piasku.
Gdy lodowiec zaczął się cofać, warstwa zmarzliny tajała powoli, ponieważ miała kilkaset metrów głębokości. Daje to wyobrażenie o mocy oddziaływania lodowca i jego sile kształtowania krajobrazu. Wody topniejącego lodowca ok. 9600 lat temu stopniowo zasilały wody Bałtyku, którego poziom stale wzrastał, a od 5 tysiąclecia p.n.e. jest mniej więcej wyrównany. I od schyłku ostatniego zlodowacenia trwa erozja Kępy Redłowskiej podmywanej ustawicznie falami Bałtyku.
Dla geologa klif to kolejne warstwy nakładające się na siebie pod wpływem procesów trwających miliony i setki tysięcy lat. Dla poetów klif to ekstatyczne wdzieranie się w głąb, w trzewia ziemi, podróż w czasie. To muśnięcie grozy natury, niszczycielskiej siły wiatru i nieokiełznanych fal. A także bezradność dumnych dębów – leśnych kolosów, rzucanych na kolana z wyżyn Kępy Redłowskiej w morskie odmęty. Wobec tych potęg, stojąc pod klifem, każdy człowiek odczuwa swoją kruchość, uczy się pokory.
Wokół Klifu rozciągają się dwie malownicze trasy spacerowe, prowadzące w kierunku Centrum Gdyni. Pierwsza z nich to trasa nadmorska, czyli spacer wzdłuż plaży, podziwiając morski krajobraz. Druga to trasa leśna – spacer wśród zieleni i drzew, podczas którego można podziwiać bliskość natury. Tą ścieżką można dojść również, do Baterii artyleryjskiej, stanowiącej jedną z atrakcji Orłowa. Natomiast z samego szczytu skarpy można zobaczyć przepiękną panoramę mierzei helskiej lub portu w Gdyni.
**********************************************************************************************************************************************Molo orłowskie
Molo wybudowane zostało w 1934 roku przez Kompanię Szkolną Batalionu Mostowego Wojska Polskiego z Modlina. Miało ono wówczas aż 420 metrów długości i 6 metrów szerokości. Niestety zimą 1949 roku sztorm zniszczył bezpowrotnie ponad połowę konstrukcji. Kilka lat później odremontowano pozostałą część molo, która ma obecnie 180m długości. Na molo można usiąść, odpocząć na nowo postawionych ławkach, oświetlonych, stylowymi lampami oraz podziwiać przy tym nadmorski krajobraz. Korzystać z molo może każdy -wstęp jest bezpłatny.
**********************************************************************************************************************************************
Promenada Królowej Marysieńki
Jest to tak zwany deptak orłowski, czyli nadmorska trasa spacerowa prowadząca od ul. Przebendowskich do mola orłowskiego. Spacerując tą trasą można zobaczyć niezwykła panoramę Zatoki Gdańskiej, a przy dobrej pogodzie również, Półwysep Helski. Na deptaku stoi słynny pomnik gen. Orlicz- Dreszera.
A skąd właśnie taka nazwa? Królowa Marysieńka była żona króla Jana III Sobieskiego , który był jednym z właścicieli Pałacu w Kolibkach (o którym dalej).
**********************************************************************************************************************************************Domek Żeromskiego
Jest to domek, w którym w 1920 roku Stefan Żeromski wraz z rodziną spędzał wakacje. Jest on jednym z zabytkowych budynków w Gdyni Orłowie. Ten niewielkich gabarytów domek, z prześlicznym drewnianym ganeczkiem – to naprawdę urzekające miejsce. Panuje tam jakby magiczna atmosfera. Współcześnie organizowane są w nim wernisaże, wystawy, czy spotkania autorskie. W środku można, również obejrzeć wystawę Pt. "Życie i twórczość Stefana Żeromskiego". Wstęp jest bezpłatny, ale chętni mogą wrzucać datki do specjalnej szkatułki. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na działalność Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, mające tutaj swoją siedzibę. Znajduje się tam, także kawiarnia, w której można napić się pysznej kawy, a równocześnie podziwiać widoku na morze.
**********************************************************************************************************************************************Zespół pałacowo – parkowy Kolibki
Jest jednym z niewielu zachowanych na obszarze Gdyni zespołów dworskich. Mieści się przy al. Zwycięstwa 291 (Orłowo – Kolibki). Dawniej była to rezydencja rodów królewskich i szlacheckich m.in. Wejherów, Radziwiłłów, czy Sobieskich. Pamięta wizyty znanych osobistości takich jak: Król Jan III Sobieski oraz jego żony Królowej Marysieńki. To właśnie ona po śmierci męża stała się spadkobierczynią tego kompleksu.
Obecnie zajmuje on rozległy obszar 14,5 ha. W jego skład wchodzą: dwór z 1830 roku oraz kamienno-gotycka stajnia i budynki gospodarcze z II połowy XIX wieku.
Pałac otoczony jest przepięknym, barokowym ogrodem ozdobnym z XVIII wieku, parkiem z połowy XIX wieku oraz parkiem leśnym, z którego mamy widok na zatokę.
W parku znajdują m.in. Dąb Marysieńki i Grota Marysieńki, od imienia ukochanej żony Sobieskiego.
W parkach rosną kilkusetletnie drzewa – przeważają klony, buki i dęby szypułkowe. Największym drzewem jest tutaj jesion o gigantycznej średnicy pnia, która wynosi ok. 173 cm. Cały zespół pałacowo-parkowy jest miejscem wyjątkowym, które chętnie odwiedza każdy turysta przybywający do Gdyni Orłowo.
**********************************************************************************************************************************************Ławeczka Antoniego Suchanka
Na jednej z ławek znajdujących się na skwerze przy molo, zobaczyć można pomnik siedzącego Antoniego Suchanka. Był on jednym z najwybitniejszych polskich malarzy- marynistów. Urodzony 27 kwietnia 1901 w Rzeszowie, całe swoje życie związał z ukochaną Gdynią. Inspiracje dla swoich dzieł czerpał m. in. z obserwacji morza, właśnie z gdyńskiej plaży. Pomnik została odsłonięty w maju 2009 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz - Zdzisław Koseda.
**********************************************************************************************************************************************
Teatr na plaży
Teatr powstał stosunkowo niedawno, bo w 1996 r.. Stało się to dzięki inicjatywie byłej dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - Juli Wernio. Od tamtej pory co roku w sezonie letnim (lipiec i sierpień) wystawiane są tam przedstawienia teatralne, wieczory kabaretowe, recitale piosenek i inne ciekawe, plenerowe imprezy artystyczne. Podczas uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, znajdujemy się jednocześnie na łonie natury, tuż przy samym morzu – słysząc szum fal i pisk mew.
**********************************************************************************************************************************************
Zespół szkół plastycznych
Znajduje się on przy głównej ulicy, czyli Orłowskiej. Jest to zabytkowy budynek z przeszło ponad pięćdziesięcioletnią historią. Początkowo mieściło się tam Liceum Sztuk Zdobniczych Przemysłu Artystycznego. W późniejszych latach zmieniono nazwę na Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Obecny zespół kilku szkół plastycznych został utworzony w 2000 roku. Poza walorami architektonicznymi tego miejsca, podziwiać można wyjątkowe rzeźby, wystawiane w ogrodzie, autorstwa absolwentów szkoły. Do absolwentów szkoły należało wiele znanych osobistości. Są nimi Np. Stefan Chwin, Magdalena Abakanowicz, Jacek Fedorowicz, Bogdan Borusewicz, Sławomir Jezierski, Jolanta Furmaniak i Janusz Janowski.
**********************************************************************************************************************************************
Wieża widokowa
Wieża widokowa ma 50 m wysokości, a na wysokości 28 m znajduje się taras widokowy, dostępny dla turystów, z którego rozciąga się malowniczy i przepiękny widok na Zatokę Gdańską. Taras jest czynny w okresie od 1 kwietnia do 31 października, w godzinach od 8:00 do 18:00 - przy dobrych warunkach pogodowych. Wstęp jest bezpłatny.
**********************************************************************************************************************************************
Plaża w Gdyni Orłowo
Plaża w Gdyni Orłowo jest szeroka i piaszczysta. Jest jedną z najczystszych plaż w tym rejonie. Na szerokości 100 metrów - przy Teatrze na plaży, plaża jest strzeżona i bezpieczna. Nie jest tutaj tłoczno, jak na pobliskiej plaży w Sopocie.
Mniejsza ilość turystów, powoduje większy spokój i zaciszność tej plaży. Spacerując brzegiem morza, w kierunku południowym możemy dojść do Sopotu i Gdańska.
**********************************************************************************************************************************************
Centrum Handlowe Klif
„Klif” to centrum handlowe w Gdyni, przeznaczone dla ludzi, którzy cenią jakość i komfort robienia zakupów. Cechuje go atmosfera daleka od anonimowości, indywidualne podejście do klientów oraz kameralne, nowoczesne wnętrza, które sprzyjają komfortowi zakupów. Znajduje się tam mnóstwo butików, punktów usługowych i gastronomicznych.
**********************************************************************************************************************************************Pomnik "Błogosławieństwo morza"
Jest to figura Chrystusa udzielającego błogosławieństwa ludziom morza. Stanowi ona kopię figury, która pod nazwą Serca Jezusowego została postawiona, w tym miejscu w 1924 roku. Pomnik został zniszczony podczas wojny, a obecny ustawiono w 2004 roku.
**********************************************************************************************************************************************Pomnik gen. Gustawa Orlicz - Dreszera
Stoi przy Promenadzie Królowej Marysieńki, niedaleko miejsca, gdzie 16 lipca 1936 roku zginął w katastrofie samolotu RWD-9. Generał dywizji Gustaw Konstanty Orlicz-Dreszer. Był żołnierzem Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzystą, uczestnikiem I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Pochowany został na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu w Gdyni.
**********************************************************************************************************************************************
Kościół z XVI wieku pw. Matki Boskiej Bolesnej
Parafia w Gdyni Orłowie powstała w 1945 roku. Po II wojnie światowej kościół – wtedy jeszcze protestancki, został poświęcony i zmieniony na kościół katolicki. Prezbiterium i ambona pochodzi z XVII wieku. W latach 1949-1955 kościół rozbudowano o dodatkową wieżę.
**********************************************************************************************************************************************
Kolibowski Cmentarz Katolicki
________
Ostatnia aktualizacja 01.05.2015
Artykuły powiązane:
- Trasy rowerowe Gdynia Orłowo >>
- Plaża i morze Gdynia Orłowo >>
- Plaża dla psów - jak się sprawdza? >>
- Co i gdzie dla smakoszy? Spacerkiem po orłowskich restauracjach, barach i kawiarniach >>
- Najlepsze noclegi w Orłowie: Domy Gościnne RAIDO >>
Źródła:
- Leszek Zaleszkiewicz, Radosław Pikies, Państwowy Instytut Geologiczny, Gdańsk 2012
- Encyklopedia Gdyni - praca zbiorowa, Verbi Causa 2006
- Gdynia. Miasto z morza i marzeń - Sławomir Kitowski, Alter Ego 1997
- "Orłowo. Dzieje, krajobraz, architektura. Perła międzywojennej Gdyni" - Maria Jolanta Sołtysik, Sławomir Kitowski, Alter Ego 2014