Tu jesteś: Strona startowa
15 października rozstrzygnięty został konkurs projektu architektoniczno – urbanistycznego byłego ośrodka sanatoryjnego przy ulicy Zacisznej. Zwycięzcą została firma „Studio Kwadrat” z Gdyni. O szczegóły powstawania planu i przewidywaną strategię wykonywania prac zapytaliśmy lidera projektu, pana Jacka Droszcza.


Jakich formalności trzeba jeszcze dopełnić, aby zapoczątkować realizację projektu?

Przed projektantami i inwestorem jeszcze daleka droga do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Przede wszystkim koncepcja konkursowa powinna  uzyskać pozytywną opinię Konserwatora Zabytków. Należy również rozwiązać problem dojazdu do budynku, gdyż aktualne warunki wynikające z topografii terenu i podziałów geodezyjnych działek nie pozwalają na zrealizowanie normatywnej drogi dojazdowej. Pozostałe, standardowe procedury wymagają również czasu.

Kiedy należy spodziewać się rozpoczęcia robót i w jakim terminie przewiduje się je zakończyć?

Nie jest jeszcze ustalona żadna data w tym zakresie. Myślę, że pierwsze przymiarki terminowe mogą nastąpić po uzyskaniu uzgodnień konserwatorskich.

Z jakich etapów będą składać się prace?

Po zakończeniu prac projektowych i uzyskaniu pozwolenia na budowę Inwestor przystąpi do rozpoczęcia prac budowlanych, które chce zakończyć w ramach jednego etapu inwestycyjnego. W międzyczasie można przeprowadzić proces rozbiórki istniejącego obiektu. Na te prace Inwestor otrzymał już stosowne pozwolenie.

O ile metrów zostanie rozszerzona ulicy Zaciszna?

Ulica Zaciszna zostanie poszerzona do 5m.

Czy budowa i towarzyszące jej działania będą w jakiś sposób uciążliwe dla okolicznych mieszkańców?

Nie znam przykładu, aby kiedykolwiek było inaczej. W tym konkretnym przypadku jednak problem jest szczególny, gdyż planowane działania mają odbywać się na obszarze bardzo intensywnie zabudowanym. Dodatkowo specyfika tego miejsca wymaga prowadzenia prac poza sezonem letnim.

Co było dla Państwa najistotniejsze w tym projekcie, na czym się Państwo koncentrowali?

Podczas prac projektowych koncentrowaliśmy się głównie na właściwym przeprowadzeniu wszelkich analiz sylwetowych biorąc pod uwagę usytuowanie budynku zarówno w środowisku kulturowym jak i przyrodniczym.

Jak przedstawia się wizja projektu?

Głównym celem naszej koncepcji jest zaprojektowanie takiego obiektu, który będzie neutralny dla tej przestrzeni, harmonijnie wtapiając się w otaczającą zieleń.
Pomimo swojej kubatury, nie będzie aspirował do roli kolejnego symbolu Orłowa, a jedynie będzie wykorzystywał swój walor położenia, dając możliwość podziwiania rozległych widoków na wody Zatoki i panoramę Sopotu i Gdańska.

Co sprawiło największe problemy w fazie przygotowywania planów? Czy obawiają się Państwo jakichś trudności podczas wykonywania robót?

Największym problemem był krótki termin przygotowania konkursu i fakt, że w tym czasie zajmowaliśmy się jeszcze innymi projektami. Myślę, że prowadzenie robót inwestycyjnych będzie niezwykle skomplikowane i może rodzić wiele konfliktów z sąsiadami, dlatego już na tym etapie staramy się znaleźć rozwiązania łagodzące potencjalne konflikty. Duże znaczenie w tym zakresie będzie miała organizacja placu budowy, sposób dostawy materiałów i odbioru urobku budowlanego. Praca ciężkiego sprzętu i hałas również nie przyniosą popularności tej inwestycji wśród mieszkańców Orłowa. Niestety, takie ryzyko jest wpisane w każdą większą, skomplikowaną inwestycję.

Ile wynosi szacowany nakład finansowy?


Na tym etapie nie został jeszcze określony budżet inwestycji.

Jak duża będzie powierzchnia zabudowy?


Wynikająca z koncepcji konkursowej powierzchnia zabudowy wynosi około 1.500 m2, natomiast całkowita powierzchnia budynku około 8.000m2. Budynek hotelowy będzie miał 6 kondygnacji.

Czy w projekcie uwzględnione zostały wyjątkowe walory przyrodnicze tego miejsca?


Oczywiście, zadbaliśmy o to w naszej koncepcji stosując na przykład system komunikacyjny, który pozwoli dostać się bezpośrednio z plaży przy ul. Orłowskiej do spacerowych ścieżek na Wzgórzach Morenowych. Służyć temu ma system wind i kładek, które zostaną wykonane w ramach inwestycji hotelowej. Na ostatniej kondygnacji przewidziano lokalizację restauracji z rozległym tarasem, która będzie dostępna dla wszystkich chętnych mających zamiar podziwiać wyjątkową panoramę Zatoki i widzianą stąd sylwetę Sopotu i Gdańska.Dziękujemy za rozmowę.

 

_______

E. P.

 

24.10.2013

 

Fot. Studio Kwadrat

 

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,