Tu jesteś: Strona startowa

14 marca w Klubie Seniora w Orłowie odbyło się spotkanie dotyczące propozycji wyglądu plaż gdyńskich. Celem spotkania przeprowadzonego w ramach projektu Gdynia Design Days 2014, było badanie opinii seniorów na temat korzystania przez nich z plaży.

Na spotkaniu było obecnych 12 osób z Klubu Seniora Orłowo, którzy wymieniali się opiniami na temat form aktywności jakie wykonują na plaży oraz udogodnień jakie byłyby im potrzebne.


Wbrew powszechnej opinii, jesień życia nie oznacza nobliwej stagnacji lub przekroczenia granicy wyznaczającej kres przygód, atrakcji i czerpania radości z życia. Realia całkowicie mijają się ze stereotypami. Seniorzy orłowscy są bardzo aktywnymi ludźmi spacerują z kijkami i bez, jeżdżą na rajdy rowerowe i chodzą na rajdy piesze.

Oprócz prowadzącej, w dyskusji brało udział również dwóch projektantów Paweł Pomorski koordynator projektu plaża 60 + oraz Jacek Kryń projektant urządzeń rehabilitacyjnych. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie małej infrastruktury oraz sprzętu użytkowego najbardziej przydatnego dla seniorów korzystających z plaży. Jak słusznie zauważył koordynator projektu bez rozpoznania potrzeb grupy docelowej nie było by możliwe stworzenie odpowiednich i użytecznych projektów.


Stworzony przez zespół projekt będzie własnością Centrum Designu a pośrednio również miasta, które będzie mogło go wykorzystać i zrealizować.


Następny etap dyskusji to powrót projektantów z gotowymi propozycjami i zebranie opinii seniorów o gotowych rozwiązaniach i ich użyteczności.

Plaża choć z założenia ma być dostępna dla wszystkich to niestety obecnie nie jest. Osoby starsze i niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich lub kulach nie mogą w pełni rozkoszować się nadmorskim pięknem.

W trakcie dyskusji ze strony prowadzącej padły pytania:
Co robią Państwo na plaży? Jeżeli plaża była dobrze oprzyrządowana co by Państwo robili na plaży? Czy seniorzy na plaży są mile widziani? Czego brakuje aby seniorzy na plaży czuli się komfortowo?

Jak wynika z odpowiedzi orłowscy seniorzy spędzają czas na plaży aktywnie spacerując, opalając się oraz pływając.

Seniorzy nie czują się na plaży ani oceniani ani dyskryminowani. Ujęli to z uśmiechem na twarzy, że "młodzież jest dla nas bardzo tolerancyjna", "pozytywnie oceniają to co dziadki robią na plaży" i to, że "im się jeszcze chce".

Na pytanie czy seniorzy zastanawiają się jak wyglądają w stroju kąpielowym i czy są oceniani przez innych? Najtrafniejsza była wypowiedź jednej uczestniczki, która powiedziała, "że kobiety zostają kobietami od przedszkola do trumny".

Seniorzy wytknęli również główne problemy z brakiem zagospodarowania przestrzeni nadmorskiej i braku podstawowej infrastruktury. To czego jednak najbardziej brakuje uczestnikom przyda się wszystkim, niezależnie od wieku i stopnia sprawności. Najczęściej wymienianymi problemami były:
- brak toalet,
- brak przebieralni,
- brak pryszniców lub co najmniej małego ujęcia wody do obmycia stóp z piasku,
- brak lub niewiele miejsc do siedzenia,
- brak dostępu do plaży dla osób niepełnosprawnych - brak platformy na plaży (podjazdów drewnianych),
- brak wypożyczalni sprzętu plażowego,
- brak lub mało śmietników,
- brak altanek lub miejsc do posiedzenia w cieniu,
- brak koszy plażowych.

Zdaniem jednej uczestniczki najlepiej aby były fotele i poduszki, żeby wygodnie posiedzieć, poczytać, poopalać się i zrelaksować nie siedząc bezpośrednio na piasku.

Dlaczego seniorzy nie chcą lub nie powinni siedzieć na piasku? Jakie problemy zdrowotne mają seniorzy? Reumatyzm nie pozwala im leżeć na mokrym piasku, nadciśnienie i problemy krążeniowe nie pozwalają na długie kąpiele słoneczne a wysokie promieniowanie UV może wiązać się z możliwymi chorobami skóry oraz szybszym starzeniem się.

Poruszony został również temat jednego z kilku projektów obywatelskich w naszej dzielnicy, który stworzyli klubowicze - Pani Zofia przy współudziale Pana Henryka. Projekt dotyczy stworzenia siłowni zewnętrznej z widokiem na morze.

Najważniejszy wniosek jaki można było wyciągnąć ze spotkania to ułatwienie lub nawet umożliwienie dostępu do plaży i morza wszystkim osobom starszym lub mniej sprawnym jednak w taki sposób aby zostawić naturalny urok nadmorskich terenów z wiatrem do morza.________

P.K.


17.03.2014

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,