Środa, 07 grudnia 2022 imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
Tu jesteś: Strona startowa

We wtorek 13 listopada ok. 14.00 udało się zepchnąć historyczny bunkier po skarpie klifu wprost do morza.

Powojenny bunkier obserwacyjny został uznany za niebezpieczny i  przestał strzec orłowskiego klifu. Cała akcja była transmitowana na żywo w TVN24. Teren wokół schronu był zamknięty dla osób postronnych ze względów bezpieczeństwa możliwe było oglądanie całego wydarzenia tylko z morza.


W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym znajdują się liczne schrony i działa przeciwlotnicze. Odrestaurowane zapraszają do zwiedzania w trakcie spacerów po lesie. Jednak część z nich – jako że ich wartość historyczna jest znikoma – została pozostawiona na pastwę brzydkiej pogody i erozji klifu. Tak właśnie stało się w przypadku bunkra obserwacyjnego w Orłowie. Jego samoistne osunięcie się mogłoby okazać się tragiczne w skutkach, a tabliczki zabraniające zbliżania się do niego nie robią większego wrażenia na niefrasobliwych spacerowiczach, władze postanowiły pozbyć się problemu w kontrolowany sposób. Cała akcja kosztowała miasto 50 tys zł.


Zepchnięciem starego bunkra obserwacyjnego zajęła się firma Explosive. Rozczarowali się jednak ci, którzy liczyli na spektakularny wybuch. Schron został podkopany, pod podstawy schronu zostały podłożone legary, następnie ręcznie i hydraulicznie został zepchnięty po klifie wprost do morza. Zepchnięcie miało trwać kilka minut ale nie obyło się bez problemów. Godzinne opóźnienie było spowodowane potrzebą wysunięcia silników na 2 metry a ponieważ ich maksymalna długość wynosi 1,2 m trzeba było je dwukrotnie przesuwać.


Jeszcze trwają prace porządkowe, które mają na celu uprzątnięcie niebezpiecznych dla spacerowiczów elementów budowli. Już dziś wieczorem ma być możliwe bezpieczne oglądanie bunkra.


Zapraszamy do obejrzenia transmisji na:


Portalu TVN 24 >>


Portalu Trójmiasto.pl >>O naszej dzielnicy dzięki temu wydarzeniu było głośno we wszystkich ważnych mediach zarówno regionalnych jak i krajowych.


     


______


P.K.


13.11.2012


Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,