Tu jesteś: Strona startowa


Siedmiodniowy plan turystyczny dla przyjeżdżających do Gdyni Orłowa.

Wycieczka dla osób lubiących zwiedzać.Zwiedzanie Trójmiasta radzimy rozpocząć od nabycia Karty Turysty, dostępnej w punktach informacji turystycznej i na większych dworcach. Karta, ważna 3 dni, umożliwia tańszy, a nierzadko darmowy wstęp do trójmiejskich muzeów, restauracji i klubów, a nawet daje zniżki w sklepach z bursztynem. W wariancie Max karta zawiera w sobie również 3-dniowy bilet na komunikację miejską.

Kolejność dni można dowolnie zamieniać i dostosowywać do własnych preferencji lub pogody. Należy jednak pamiętać, że w niedzielę część sklepów i galerii może być zamknięta, zaś poniedziałek jest powszechnie uznanym dniem zamknięcia muzeów.


Dzień przyjazdu do Gdyni Orłowa


Pierwszy dzień pobytu proponujemy przeznaczyć na  zakwaterowanie się w jednym z atrakcyjnych obiektów noclegowych oraz zwiedzenie zacisznej okolicy dzielnicy Gdynia Orłowo. Jego nadmorska część, słynie z naturalnego klifu, pięknego mola oraz rzadko obleganych plaż. Dla zaczerpnięcia powietrza proponujemy spacery brzegiem morza, zadbaną Promenadą Królowej Marysieńki lub licznymi wokół ścieżkami leśnymi. Nieopodal stoi również Domek Stefana Żeromskiego, mieszczący wystawę pamiątek po nobliście, który spędzał tu wakacje, udostępniony do zwiedzania w weekendy we wczesnych godzinach popołudniowych. W okolicy znajdziemy też charakterystyczne (i nierzadko starsze od samej Gdyni) wille, dworki oraz zabytkowe stajnie. Nad okolicą góruje wieża widokowa oferująca przepiękny widok na panoramę Trójmiasta. Zaopatrzenie w żywność i wszelkie inne produkty zapewnia otwarte 7 dni w tygodniu centrum handlowe Klif.


Dzień 1 – Gdańsk miejski


Zwiedzanie Trójmiasta zwyczajowo zaczyna się od gdańskiej Drogi Królewskiej – do Gdańska Głównego docieramy kolejką SKM, trasę od dworca pokonujemy już pieszo. Na sam początek zwiedzamy znajdujące się w Katowni, charakterystyczne dla Gdańska, Muzeum Bursztynu. Zaraz za uroczystą Złotą Bramą zaglądamy do Domu Uphagena, sporo uwagi poświęcamy też obserwacji fasad pozostałych kamienic wzdłuż ulicy Długiej. Przy Długim Targu, którego środek zdobi fontanna Neptuna, znajdują się kluczowe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – w Ratuszu Głównym i Dworze Artusa. Następnie zwiedzamy gigantyczną Bazylikę Mariacką, największy kościół ceglany na świecie, a w nim „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, organy i zegar astronomiczny. W sezonie możliwe jest też wejście na wieżę w celu obejrzenia panoramy miasta. Następnie docieramy pod Zbrojownię na końcu ulicy Piwnej i zaglądamy do znajdującego się nieopodal Muzeum Wolnego Miasta Gdańska, by oficjalną trasę zakończyć na malowniczej ulicy Mariackiej, słynącej ze swoich galerii bursztyniarskich, gdzie mieści się Muzeum Archeologiczne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ewentualny wolny czas poświęcić spacerowi pozostałymi ulicami Gdańska lub wypróbowaniu jednego z licznych lokali gastronomicznych.


Dzień 2 – Gdańsk morski


O ile pogoda dopisuje, drugi dzień przeznaczamy na odkrywanie morskiego charakteru Gdańska. Po wyjściu z dworca kierujemy się ku ulicy Rajskiej, gdzie mijamy zabytkowy: Wielki Młyn, remontowany wskutek pożaru kościół św. Katarzyny (mieszczący zwykle Muzeum Zegarów Wieżowych i jeden z dwóch gdańskich carillionów), słynący z elementów patriotycznych kościół św. Brygidy oraz zabytkową Halę Targową. Następnie ul. Szeroką docieramy do Bramy Żuraw, stanowiącej oddział Muzeum Morskiego. Stamtąd udajemy się statkiem białej floty, pośród kanałów portowo-stoczniowych, na półwysep Westerplatte – tam podchodzimy pod Pomnik Obrońców Wybrzeża i zwiedzamy pozostałości po konstrukcjach obronnych. Nieopodal powstaje również Muzeum II Wojny Światowej. Z powrotem w mieście wybieramy się na obiad, lub bezpośrednio przeprawiamy się na drugą stronę kanału do głównego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego. W sezonie udostępniony do zwiedzania jest także okręt Sołdek. Dzień proponujemy logicznie zakończyć wizytą znajdujących się nieopodal dworca pomnika Trzech Krzyży oraz wystawy Drogi do Wolności w Europejskim Centrum Solidarności. Wieczór ponownie można przeznaczyć na zwiedzanie popularnych gdańskich knajp i pubów.


Dzień 3 – Gdańsk Oliwa


Na następną przygodę z Gdańskiem zapraszamy do dzielnicy - Oliwa, gdzie czas przeznaczamy na cieszenie się Parkiem Oliwskim, i mieszczącymi się w nim Ogrodem Botanicznym i palmiarnią, następnie zaś zwiedzimy Pałac Opatów i Bazylikę Oliwską ze słynnymi organami. Jeśli wystarczy czasu, można również udać się na spacer do ogrodu zoologicznego (otwartego w sezonie przez cały tydzień do godz. 19). Powrót do Orłowa zapewnia gdyńska linia G.


Dzień 4  – Gdynia muzealna


Zwiedzanie Gdyni zaczynamy od jej najdalszej atrakcji – prywatnego Muzeum Motoryzacji niedaleko stacji SKM Gdynia Chylonia. Z powrotem w centrum udajemy się z Dworca Głównego w dół ulicą Starowiejską, gdzie zwiedzamy oddział miejskiego muzeum – Domek Antoniego Abrahama, lokalnego działacza społecznego, którego pomnik znajduje się na wieńczącym ulicę, świeżo odnowionym Placu Kaszubskim. Za nim podążamy ulicą Derdowskiego do wieżowców Sea Towers, następnie skręcamy na uroczysty Skwer Kościuszki i Molo Południowe. Tam, w trakcie spaceru malowniczą promenadą, zwiedzamy dwa statki - muzeum – niszczyciel Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza. Pobyt na Molo kończymy wizytą wyjątkowego Akwarium, czyli muzeum oceanograficznego, w pobliżu jego znajduje się również modernizowane w tej chwili Planetarium. W okolicy można również spożyć obiad w którejś z restauracji rybnych. Do Orłowa udamy się na pieszo, malowniczym Bulwarem Nadmorskim oraz plażą lub lasem.


Dzień 5 – Gdynia malownicza


Drugi dzień zwiedzania Gdyni rozpoczynamy na stacji Wzgórze Maksymiliana, skąd udajemy się do osobliwego Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy al. Józefa Piłsudskiego (obok Urzędu Miasta). Następnie kierujemy się na tchnącą spokojem Kamienną Górę. Po zdobyciu punktu widokowego na jej szczycie schodzimy w stronę znanego nam już Skweru Kościuszki, gdzie u wylotu Bulwaru Nadmorskiego znajdują się główny Oddział Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Po ich wizycie możemy zatrzymać się na dłuższą chwilę na Skwerze lub na szerokim paśmie gdyńskiej plaży. Następnie udajemy się w górę reprezentacyjnej ul. 10 Lutego, gdzie pod numerem 24 znajduje się bodaj najbardziej charakterystyczny przykład gdyńskiej architektury modernistycznej. Z okolic dworca możemy jeszcze się udać autobusem na zaciszne Oksywie, gdzie przy najstarszym gdyńskim kościele z XIII w. znajduje się grób Antoniego Abrahama. Po drodze mamy okazję obejrzeć również infrastrukturę gdyńskiego portu z wysokości estakady im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.


Dzień 6 – Sopot


Osobny dzień przeznaczamy na Sopot – od dworca kierujemy się w dół ul. Bohaterów Monte Cassino zwanej Monciakiem, gdzie pośród stylowych kafejek ujrzymy charakterystyczny Krzywy Domek i metalową rzeźbę imienia sopockiej sławy – Parasolnika. Warto zajrzeć do mieszczącej się w Domu Zdrojowym Państwowej Galerii Sztuki. W ten sposób docieramy do okolic molo, które zwiedzić możemy od razu, lub po powrocie z mieszczącego się dalej w stronę Gdańska Muzeum Miasta Sopotu do którego najlepiej dostać się plażą lub deptakiem (a najlepiej pójść jednym, wrócić drugim). Molo jest znakomitym punktem widokowym na całe wybrzeże Sopotu, oraz idealnym miejscem do odpoczynku po dotychczasowych wyprawach oraz nabrania sił przed posiłkiem. Na ostatni spacer po Sopocie możemy się wybrać w górę Monciaka, a następnie ul. 1 Maja aż do słynnej Opery Leśnej. Dla osób, które urzeknie wieczorny blask niewielkich sopockich uliczek i knajpek proponujemy pozostać w jednej w nich do późnych godzin wieczornych ponieważ kolejka SKM jeździ również w nocy.


Dzień wyjazdu do domu


Ostatni dzień pobytu proponujemy przeznaczyć na  spacer po nadmorskiej okolicy dzielnicy Gdynia Orłowo. Dla amatorów spacerów po lesie i militariów proponujemy pieszą wycieczkę oraz zwiedzanie odnowionych stanowisk artyleryjskich znajdującej się na Kępie Redłowskiej.Jeżeli już wszystko Państwo zwiedzili zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją lub odwiedzenia naszego forum gdzie znajdują się polecane przez mieszkańców oraz turystów ciekawe zakątki Trójmiasta i okolic.

Dodaj komentarz

Galerie tematyczne

Pogoda

Częściowe zachmurzenie

4°C

Gdynia

Częściowe zachmurzenie
Wilgotność: 70%

Legenda i historia Gdyni Orłowo


Legenda Gdyni Orłowo

6 stycznia 1666 roku, w dniu święta Trzech Króli, w okolicy wsi Kolibki miał miejsce opisany poniżej przypadek:

„Wówczas liczni rybacy stojący na brzegu ujrzeli w powietrzu dwa walczące ze sobą owięcej

 

O Serwisie GdyniaOrłowo.pl

Portal jest serwisem wielotematycznym, którego głównym celem jest promowanie dzielnicy Gdynia Orłowo, oraz całego regionu. Dokładam wszelkich starań by każdy, zarówno lokalna społeczność jak i wszystkie osoby zaintewięcej

 

 


e-mail: kontakt@gdyniaorlowo.pl

O nas


Głównym powodem dla którego stworzyłam portal o naszej dzielnicy była potrzeba zebrania w jednym miejscu wszystkich rzetelnych informacji o Gdyni Orłowie, po to, aby zgromadzoną wiedzą podzielić się z jak największą liczbą osób.

Dlaczego to robię?

Z pasji do naszej dzielnicy! Dostrzegam nie tylko jej niewątpliwy urok i zalety dzielnicy, lecz przede wszystkim ogrom szans i możliwości, przed którymi ona stoi.

Gdynia Orłowo to dzielnica z wielkim potencjałem, a ja przyjęłam za cele:

- pomóc „rozwinąć jej skrzydła”, tak aby stała się miejscem, w którym nie tylko warto spędzić weekend czy wakacje, ale i żyć;

- informować mieszkańców i przybywających do naszej dzielnicy o wszystkich zmianach, atrakcjach, wydarzeniach, planach dla dzielnicy itp.;

- promować lokalne inicjatywy i lokalny biznes;

- przybliżać opinie, projekty oraz plany instytucji, które nas reprezentują lub dbają o naszą dzielnicę;

- promować wybitnych mieszkańców naszej dzielnicy, uczniów orłowskich szkół oraz pracowników orłowskich instytucji;

- zbliżać mieszkańców i motywować ich do wspólnego działania dla naszego wspólnego dobra;

Jestem dumna z naszej dzielnicy i chcę być jeszcze bardziej!

W serwisie znajdą Państwo: aktualne wydarzenia i informacje, atrakcje, noclegi w Gdyni, nieruchomości w Gdyni, oferty pracy, ogłoszenia drobne, forum mieszkańców oraz opinie naszych czytelników.

Jednym słowem to wszystko co w Orłowie się dzieje i dziać będzie.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,