Tu jesteś: Strona startowa

Jest takie miejsce w Orłowie gdzie panie ćwiczą latino a panowie zgłębiają informatykę, gdzie robi się imprezy w piżamach i bale przebierańców. To stąd wyruszają mordercze wycieczki rowerowe, tu organizuje się wspólne wypady do teatru. Nie każdy jednak może wstąpić do tego klubu.


W klubie przy ulicy Orłowskiej gwarno i pachnie świeżo zaparzoną kawą. Trzy panie z rumieńcami na twarzy odpoczywają po zajęciach latino. Gimnastyka jest trudna i wymaga dużej sprawności fizycznej. Dziewczyny z klubu mają jednak wprawę – nie tak dawno miały pokaz na targach. Jeden z panów przegląda strony internetowe. Robi to z dużą wprawą, jago kolega wpadł, aby przejrzeć gazety.

Barbara Rudko, koordynatorka klubu niesie opasłe kroniki. Tu jest wszystko: zdjęcia z piżamowego party, wycieczki do Szymbarka i relacja z wyprawy rowerowej do Babich Dołów. – Przez nieuwagę wjechaliśmy na teren lotniska i zostaliśmy aresztowani – śmieje się pani Liliana. Jak wszyscy członkowie klubu skończyła już 55 lat i uzależniła się od atmosfery klubu seniora: - Wspaniale się bawimy i w ogóle nie pamiętamy ile mamy lat – przyznaje.

Orłowski Klub Seniora niedawno obchodził piątą rocznicę działalności. Był tort, kwiaty i gratulacje od Prezydenta Miasta. Nic nadzwyczajnego, bo w klubie uroczystości zdarzają się bardzo często. Raz w tygodniu ktoś obchodzi imieniny: są kwiaty i ciasto. Na porządku dziennym są wypady do kina, teatru (ostatnio seniorzy wybrali się na Seks dla opornych).  
Nie tylko kulturą jednak seniorzy żyją: w klubie można poćwiczyć gimnastykę: - Jest na naprawdę zaawansowanym poziomie, ja nie daję rady kondycyjnie, seniorzy jak najbardziej  – przyznaje Barbara Dudko. Dla tych, którzy wolą kibicować są organizowane wyprawy na mecz koszykówki.
Nie brakuje również rozrywki – na co dzień w klubie śpiewa się piosenkę biesiadną, wspólnie organizuje sylwestra i wieczorki taneczne.

Ilu członków liczy klub?
- To tak trudno określić, bo teoretycznie mamy dwadzieścia kilka miejsc, ale na przykład na balu sylwestrowym było prawie sześćdziesięciu klubowiczów – wyjaśnia Barbara Dudko. Nasz klub jest jednym z najbardziej aktywnych w Gdyni, moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że mamy wyjątkowych klubowiczów, każdy z nich to fantastyczna osobowość.

Pan Ryszard, radny Orłowa, dziś porzucił garnitur na rzecz dresów i adidasów. Właśnie dopija kawę odpoczywając po gimnastyce. Szpakowaty przystojny, mówiąc o klubie uśmiecha i burzy mit emeryta, który nie ma co zrobić czasem: - Mam tylko chwilę bo muszę wracać do swojej firmy – zaznacza. – Przychodzę tu, bo w klubie panuje wyjątkowa atmosfera, to się czuje. Myślę, że duża w tym zasługa pani Basi, koordynatorki, która jest naprawdę wyjątkową osobą. Udało jej się stworzyć niezwykłe miejsce, w którym każdy czuje się jak u siebie.

Opinie o koordynatorce powtarzają inni klubowicze. Emeryci z Orłowskiej nie mają dużo czasu na rozmowy, zaraz zaczyna się spotkanie z piosenką biesiadną, panie malują usta i uśmiechają się do instruktora z gitarą.
- Mam powód, aby wyjść z domu, umalować się, uczesać, spotkać innych – wylicza pani Lilianna. – Gdyby nie ten klub, człowiek cały dzień kręcił by się po domu w dresach i nie wiedział co ze sobą zrobić. Pani Lilianna z dnia na dzień straciła pracę. Była sama. Dzięki klubowi wyszła do ludzi.

Zajęcia w klubie seniora finansuje Urząd Miasta. Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, które za jeden z priorytetów uznało aktywizację zawodową seniorów.

________

A.M.


14.01.2013

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,